Powiedz jak możemy Ci pomóc

INSPIROGRAF Pracownia Reklamy

Poznań

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Metody druku w identyfikacji wizualnej firmy

Autor: Biuro Wsparcia, publikacja: 2019-07-15

Jednym z rozwiązań finansowych, które proponujemy naszym klientom, będącym właścicielami małych lub średnich przedsiębiorstw, jest kredyt unijny. To doskonała opcja dla wszystkich przedsiębiorców, którzy mają konkretny pomysł na to, jak rozwinąć swój biznes, nie przepłacając w odsetkach - tak jak ma to miejsce w kredytach komercyjnych (bankowych). Jeśli nasza firma potrzebuje dodatkowych środków na określony cel, warto zastanowić się właśnie nad tym rozwiązaniem.

Zdjęcie nr 1

Niewątpliwą zaletą tego finansowania jest jego koszt. Mówiąc wprost, kredyt unijny jest po prostu tani - to w końcu pożyczka firmowa udzielana na preferencyjnych warunkach z pomocą de minimis.

Kredyty unijne są bardzo nisko oprocentowane - od 1,6% (w województwie śląskim) do 3,4% (w województwie łódzkim) w skali roku. Ponadto oprocentowanie tych środków jest stałe i niezmienne przez cały okres kredytowania, dzięki czemu od początku wiemy, jaki będzie dokładny koszt obsługi takiego finansowania. Jest to zupełnie inna sytuacja niż w przypadku oprocentowania zmiennego, opartego o stopę referencyjną WIBOR, które jest najczęściej stosowane w bankowych kredytach firmowych. Zmiana stopy referencyjnej powoduje zmianę oprocentowania, a co za tym idzie całkowitego kosztu kredytu. Warto pamiętać, że koszty związane z obsługą kredytu unijnego (czyli odsetki) możemy zaliczać do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, tym samym pomniejszając podatek dochodowy.

Brzmi naprawdę dobrze - wystarczy mieć konkretny cel, na który chcemy spożytkować uzyskane środki. Na co więc możemy przeznaczyć kredyt unijny?

To, podobnie jak okres kredytowania oraz maksymalna kwota kredytu, jest dokładnie określane przez marszałka danego województwa. Uogólniając, kredyt unijny można przeznaczyć między innymi na: finansowanie zakupu sprzętu produkcyjnego, nowoczesnych maszyn, rozbudowę czy modernizację nieruchomości firmowej, innowacyjne rozwiązania, w tym ekologiczne, rozwój produktów i usług oparty na handlu elektronicznym, wprowadzanie zaawansowanych technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Oczywiście trzeba liczyć się również z pewnymi ograniczeniami. Jeśli w ramach inwestycji chcemy zakupić nieruchomość, to pamiętajmy, że sfinansujemy ją jedynie do wysokości 10% środków kredytu.

Jeżeli natomiast naszym celem był zakup samochodu osobowego do prowadzenia działalności, otrzymamy kwotę nie większą niż 100.000 złotych. Ponadto środki z kredytu nie mogą pokrywać się z finansowaniem z innych funduszy, programów i instrumentów UE, a w przypadku skorzystania z oprocentowania z pomocą de minimis nie jest możliwe finansowanie branż lub celów, które są wykluczone z takiego finansowania. Dobrze wiedzieć, że kredyt unijny nie zrefinansuje nam poniesionych nakładów inwestycyjnych i jakichkolwiek pożyczek, kredytów lub rat leasingowych, nie spłaci nam także zobowiązań publiczno-prawnych, nie sfinansuje również działalności bieżącej firmy (wynagrodzeń, czynszu, opłat eksploatacyjnych itp.).

Ważne jest, decydując się na ten produkt, by pamiętać, że kredyt unijny musi być zabezpieczony. Najczęściej stosowane zabezpieczenia to weksel własny in blanco z dodatkową formą zabezpieczenia, np. poręczeniem wekslowym osób fizycznych lub prawnych, przewłaszczeniem na zabezpieczenie środków trwałych wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej, hipoteką na nieruchomości wraz z cesją praw z polisy ubezpieczeniowej. Natomiast w przypadku pożyczek do 60.000 zł preferowanym zabezpieczeniem jest poręczenie dwóch osób fizycznych.

Z możliwości ubiegania się o otrzymanie kredytu unijnego zostali wyłączeni przedsiębiorcy, którzy chcą podjąć środki na działalności w zakresie wytwarzania, przetwórstwa lub wprowadzania do obrotu tytoniu i wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych, treści pornograficznych, w zakresie obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją, w zakresie gier losowych, zakładów wzajemnych, gier na automatach i gier na automatach o niskich wygranych, środków odurzających lub substancji psychotropowych. Wykluczona jest także działalność deweloperska oraz rentierska.

Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw poszukujący finansowania na jasno określony rozwój firmy,powinni więc przyjrzeć się środkom unijnym, do których zaliczają się nie tylko dotacje, o których słyszymy najwięcej, ale także kredyty na bardzo atrakcyjnych warunkach.


Opracował:
Tomasz Żółtowski
biuroWFB - Biuro Wsparcia Finansowania Biznesu

Dotacje unijne - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 2 814 Specjalistów od Dotacji Unijnych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o dotacjach unijnych